Aktualności


Berserkowie - mity i wierzenia. Wykład online

Berserkowie - mity i wierzenia. Wykład online
Czarownicy wykonujący rytuały. Obraz Nikołaja Roericha (1905). Źródło: domena publiczna.


W najbliższy wtorek 24 stycznia r. o godz. 18.30 dr Łukasz Malinowski wygłosi wykład poświęcony tajemniczym berserkom, którzy stali się jednym z symboli świata wikingów. Będzie to już ósme wydarzenie online z cyklu „Wiatr z Północy: Spotkania z wikingami”, który organizuje Instytut Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Seria spotkań „Wiatr z Północy: Spotkania z wikingami” poświęcona jest obyczajom i religiom przedchrześcijańskiej Skandynawii, a jej gośćmi są czołowi skandynawiści z Polski i ze świata. Tym razem gościem będzie dr Łukasz Malinowski – historyk specjalizujący się w historii średniowiecznej Skandynawii, nauczyciel akademicki, muzealnik i pisarz tworzący rozmaite narracje o przeszłości. W 2010 r. obronił pracę doktorską napisaną pod kierunkiem prof. Krzysztofa Baczkowskiego i zatytułowaną „Heros czy łotr? Wizerunek pogańskiego wojownika w kulturze średniowiecznej Islandii”. Jej recenzentami byli profesorowie Władysław Duczko i Leszek Paweł Słupecki. Dysertacja ukazała się drukiem pod nieco zmienionym tytułem w 2017 r. Dr Łukasz Malinowski zajmuje się działalnością popularyzatorską; publikował artykuły popularnonaukowe w magazynach Focus Historia, Mówią Wieki, Wiedza i Życie, wSieci Historii oraz na portalu historia.wp.pl. Jest także powieściopisarzem i autorem wielu opowiadań. Jego cykl Skald, opowiadający o skandynawskim pieśniarzu przemierzajacym Europę w połowie X w., zyskał uznanie krytyków i czytelników. Seria doczekała się anwet ostatnio nowego wydania. Od 2019 r. dr Łukasz Malinowski piastuje stanowisko dyrektora Muzeum Niepodległości w Myślenicach

Fresk na ścianie w Soborze Sofijskim w Kijowie przedstawiający prawdopodobnie rytuały berserkera odprawiane przez Warega (XI w.). Źródło: <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Berserker#/media/File:Fighting_Mimes_-_Google_Art_Project.jpg' rel='noopener'>domena publiczna</a>.
Fresk na ścianie w Soborze Sofijskim w Kijowie przedstawiający prawdopodobnie rytuały berserkera odprawiane przez Warega (XI w.). Źródło: domena publiczna.

W 2009 r. jeszcze jako doktorant Łukasz Malinowski opublikował monografię „Berserkir i Ulfhednar w historii, mitach i legendach”. Berserkowie, czyli nieznający strachu wojownicy odziani w niedżwiedzie skóry (stąd też ich nazwa), będą bohaterami wtorkowego wykładu. Co ciekawe, zdarzało się, że w starszej historiografii niekiedy negowano ich istnienie i traktowano jako jeden z elementów skandynawskich wierzeń. Dr Łukasz Malinowski przyjrzy się w jaki sposób szaleni wojownicy wrośli w nordycką mitologię i czy da się dzisiaj odtworzyć ich rytuały i wierzenia.

Szczegóły wydarzenia znajdziecie na stronie wydarzenia na Facebooku

Zapraszamy serdecznie!!!

________________
Ewelina Siemianowska
 (ur. 1981) historyk i archeolog, oba kierunki ukończyła na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Interesuje się wczesnym średniowieczem, w tym zwłaszcza osadnictwem i komunikacją, którym poświęciła szereg artykułów naukowych. Jest redaktorem portalu wczesneśredniowiecze.pl.


barbarzyńcy
berserkowie
historia wojskowości
historiografia
Islandia
Kijów
Łukasz Malinowski
mitologia
popularyzacja
sagi
Skandynawia
Waregowie
wikingowie
wydarzenia stacjonarne
wydarzenie online
źródła pisane

Portal prowadzony przez

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

ul. Kostrzewskiego 1, 62-200 Gniezno
t: 61 426 46 41
e: wczesnesredniowiecze@muzeumgniezno.pl

ZAJRZYJ DO NAS

   

Godziny otwarcia

od poniedziałku do niedzieli
od 9.00 do 18.00