Aktualności
Jaćwingowie. Czas konnych wojowników - wydarzenie online

W czwartek 19 stycznia 2022 r. o godz. 19.00 zapraszamy na kolejne wydarzenie online w ramach popularnonaukowego cyklu KONTEKST organizowanego przez czasopismo Archeologia Żywa. Jego gościem będzie dr Marcin Engel, archeolog zatrudniony w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie. Od ponad 20 lat zajmuje się Jaćwingami, Jaćwięgami, Jadźwingami, czyli Jaćwieżą, o której opowie podczas spotkania.
W świetle najnowszych odkryć archeologicznych, ale również ustaleń historyków Jaćwingowie jawią się jako jeden z najpotężniejszych ludów, które zamieszkiwały północne-wschodnie terytoria dzisiejszej Polski oraz część terenów współczesnych Litwy i Białorusi. Już nawet sama nazwa Jaćwięgów wzbudza dyskusje, ponieważ do naszych czasów nie dotrwały żadne świadectwa ich języka (w przeciwieństwie do Prusów). Nie wiadomo zatem jak sami siebie nazywali, za to ich sąsiedzi określali ich rozmaicie. Brak wzmianek o nich w niektórych źródłach pisanych z XI-XIII w. tłumaczy się tym, że ówcześni kronikarze nie za bardzo orientowali się w zagadnieniach etnicznych opisywanych ludów i dlatego zaliczali ich ogólnie do Prusów. Z innych dokumentów i kronik wynika, że jaćwiescy konni wojownicy siali postrach wśród swoich sąsiadów. Ich klęska, wyludnienie i zanik w XVI w., a w konsekwencji podział zajmowanych przez nich obszarów doprowadził do stopniowego zaniku pamięci o tym walecznym plemieniu.
Przywraca ją m. in. działalność dr. Marcina Engela, archeologa i kustosza w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie. Od 1998 r. prowadzi on prace badawcze nad jaćwieskimi ośrodkami grodowymi na Mazurach Wschodnich, a w latach 2006-2007 był kierownikiem badań archeologicznych na terenie zespołu osadniczego w Szurpiłach. W 2013 r. obronił pracę doktorską pt. „Systemy wczesnośredniowiecznego osadnictwa jaćwieskiego w świetle badań ośrodków w Szurpiłach i Konikowie”. Był kuratorem i współautorem wystawy czasowej poświęconej Jaćwingom, która wciąż odwiedza kolejne muzea w Polsce, o czym Wam donosiliśmy. Pod koniec 2020 r. wydał książkę „Jaćwieskie ośrodki grodowe” (o której możecie posłuchać na YouTube), a pod koniec 2022 r. opublikował wraz z Grażyną Iwanowska i Cezarym Sobczakiem monografię grodziska w Jeglińcu, czyli jaćwieskiego centrum osadniczego. Opracowanie te jest rezultatem projektu naukowego zrealizowanego w ramach programu „Ochrona zabytków archeologicznych", a dofinansowanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Wreszcie – dr Marcin Engel był także gościem naszego QnA, czyli spotkania online z cyklu „We wczesnym to było …” i to aż dwa razy!!! Tak wielkie okazało się zainteresowanie tym wydawałoby się zapomnianym ludem. To zasługa oczywiście ich wciąż odkrywanych i ciekawych dziejów, ale też rozległej wiedzy dr. Marcina Engela.
Zapraszamy gorąco do udziału w wydarzeniu! Szczegóły znajdziecie na stronie wydarzenia na Facebooku.
________________
Ewelina Siemianowska (ur. 1981) historyk i archeolog, oba kierunki ukończyła na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Interesuje się wczesnym średniowieczem, w tym zwłaszcza osadnictwem i komunikacją, którym poświęciła szereg artykułów naukowych. Jest redaktorem portalu wczesneśredniowiecze.pl.
Powyższy artykuł jest chroniony przez przepisy prawa autorskiego.
Redakcja wyraża zgodę na kopiowanie i przedrukowywanie tylko całości artykułu pod warunkiem zamieszczenia imienia i nazwiska autora, informacji o nim oraz informacji o źródle (link do wczesneśredniowiecze.pl).
Portal prowadzony przez
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnieul. Kostrzewskiego 1, 62-200 Gniezno
t: 61 426 46 41
e: wczesnesredniowiecze@muzeumgniezno.pl