Aktualności
Ælfric i przemoc w Żywocie św. Wincentego - wydarzenie online

W czwartek 19 stycznia 2023 r. r. o godzinie 17.00 dr Niamh Kehoe z Uniwersytetu Heinricha Heinego w Düsseldorfie wygłosi w języku angielskim wykład online zatytułowany „Slipping In and Out of Sight: Interpreting Violence in Ælfric’s Life of St. Vincent”. Organizatorem wydarzenia jest Centrum Badań Nordystycznych i Staroangielskich przy Uniwersytecie Śląskim.
Od 2021 r. dr Niamh Kehoe zatrudniona jest w Katedrze Anglistyki i Amerykanistyki na Uniwersytecie Heinricha Heinego w Düsseldorfie, gdzie wykłada średniowieczny język angielski. Ma spore doświadczenie w dydaktyce tego przedmiotu: była nauczycielem języka staroangielskiego oraz literatury średniowiecznej i nowożytnej w School of English w University College Cork (2014-2018), wykładała literaturę średniowieczną na Uniwersytecie w Newcastle (2019-2020) oraz język staroangielski w Trinity College w Dublinie (2021). Tytuł licencjata z języka angielskiego i historii uzyskała w 2010 r., zaś w 2011 magistra z zakresu tekstów o kontekstów średniowiecznych i nowożytnych. Oba tytuły zdobyła w University College Cork, podobnie jak i tytuł doktora, który uzyskała w 2018 r. na podstawie pracy o humorze w narracjach hagiograficznych w angielskiej prozie od X do XIII w. („Humour in Vernacular Prose Hagiographical Narratives from the Tenth to theThirteenth Century, England”).
Jak zatem widać do zainteresowań badawczych dr Niamh Kehoe należy przede wszystkim proza staroangielska, hagiografia łacińska, żywoty świętych staroangielskich i ogólnie średniowiecznych. W swych badaniach skupia się – jak sama mówi – na najpopularniejszych tekstach z okresu średniowiecza, pisanych zarówno po łacinie, jak i w językach wernakularnych, czyli właśnie staro- i średnioangielskim. Jej szczególne zainteresowanie budzą sposoby adaptacji łacińskich źródeł przez teksty sporządzane na Wyspach Brytyjskich w tutejszych językach, kwestia postrzegania świętości przez mieszkańców Anglii przed i po podboju normańskim, a także to, co teksty te mówią nam o ówczesnej moralności i jej zmianach jej charakteru. W 2018 r. na łamach czasopisma SELIM ukazał się artykuł Niamh Kehoe o humorze w „Żywocie św. Cecylii”. Wedle mediewistki autor owego żywota – Ælfric - celowo posłużył się lekceważącym poczuciem humoru po to, by słuchacze mogli lepiej zrozumieć męczeństwa świętej.
O Ælfricu, a zwłaszcza o jego twórczości, opowie podczas najbliższego spotkania online z dr Niamh Kehoe. Ów Ælfric był anglosaskim benedyktynem, żyjącym na przełomie X i XI stulecia. Kształcił się w klasztorze Old Minster w Winchesterze, skąd prawdopodobnie w uznaniu za osiągnięcia został skierowany do opactwa w Cernel, by nauczać tamtejszych mnichów. Obecnie opactwo te nazywa się Cerne Abbas i możecie kojarzyć je ze słynnym gigantem (i jego fallusem), któremu poświęciliśmy odrębny artykuł. Wracając do Ælfrica – w 1005 r. powierzono mu funkcję opata w klasztorze w Eynsham, czyli obecnym Evesham w Worcestershire. W dziejach zapisał się jednak Ælfric swą aktywnością pisarską i translatorską. Opracował m. in. łacińską gramatykę Pryscjana dostosowując ją do potrzeb anglosaskich zakonników (ćwiczenia w formie dialogów w łacinie wraz z wyjaśnieniami po angielsku, słowa ułożył nie gramatycznie, a tematycznie). Była to pierwsza gramatyka łacińska spisana w języku narodowym w średniowiecznej Europie. Przełożył na język staroangielski siedem pierwszych ksiąg Starego Testamentu, dodając do nich własne komentarze. Napisał również „Katolickie kazania”, zwane też homiliami, które przyniosły mu ogromną popularność w średniowiecznej Anglii. To dzieło kompilacyjne zawierające przekłady opowieści biblijnych, twórczości Ojców Kościoła oraz żywoty świętych.
Nic zatem dziwnego, że uważa się Ælfrica za najbardziej płodnego pisarza staroangielskiego, którego niektórzy nie tylko pod względem liczby pism, ale i umysłu, porównują do chyba bardziej znanego Bedy Czcigodnego.
Więcej o Ælfricu i jednym z napisanych przez niego żywotów dowiecie się z wykładu online, który dr Niamh Kehoe wygłosi w języku angielskim.
Szczegóły na stronie wydarzenia na Facebooku.
Gorąco zapraszamy do udziału!
________________
Ewelina Siemianowska (ur. 1981) historyk i archeolog, oba kierunki ukończyła na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Interesuje się wczesnym średniowieczem, w tym zwłaszcza osadnictwem i komunikacją, którym poświęciła szereg artykułów naukowych. Jest redaktorem portalu wczesneśredniowiecze.pl.
Portal prowadzony przez
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnieul. Kostrzewskiego 1, 62-200 Gniezno
t: 61 426 46 41
e: wczesnesredniowiecze@muzeumgniezno.pl