Aktualności


Trolle w mitologii germańskiej, sagach staroskandynawskich i obecnie - spotkanie online

Trolle w mitologii germańskiej, sagach staroskandynawskich i obecnie - spotkanie online
"Spójrz na nich" powiedziała matka trolli "Spójrz na moich synów ! Nie znajdziesz piękniejszych trolli po tej stronie księżyca." Ilustracja Johna Bauera do antologii dla dzieci "Wśród chochlików i trolli" (1915). Źródło: domena publiczna.


W najbliższy piątek 27 maja 2022 r. o godz. 18.00 prof. Rudolf Simek wygłosi w języku angielskim wykład poświęcony „Trollom w mitologii germańskiej, sagach staroskandynawskich i obecnie”. Będzie to już siódme wydarzenie online z cyklu „Wiatr z Północy: Spotkania z wikingami”, który organizuje Instytut Religioznawstwa UJ i Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Seria spotkań „Wiatr z Północy: Spotkania z wikingami” poświęcona jest obyczajom i religiom przedchrześcijańskiej Skandynawii, a jej gośćmi są czołowi skandynawiści z Polski i ze świata. Jutrzejsi wykład wygłosi w języku angielskim Rudolf Simek – profesor filologii starogermańskiej i skandynawistyki starszej Uniwersytetu w Bonn. Jest on religioznawcą, filologiem staronordyckim i mediewistą, wybitnym znawcą religii starogermańskiej, literatury staroskandynawskiej, legend arturiańskich, średniowiecznej kosmologii i demonologii, a także katolickiej teologii i misjologii. W latach 2000-2003 przewodniczył on International Saga Society, był visiting professor na Uniwersytetach w Sydney i Trømso, swe badania prowadził też na uniwersytetach w Reykjaviku, Kopenhadze, Londynie i Oxfordzie. Jest wydawcą interdyscyplinarnej serii Studia Medievalia Septentrionalia, autorem kilkuset artykułów oraz ponad 30 książek, w tym wydanej w 2018 r. pozycji dotyczącej historii trolli od czasów najdawniejszych do doby Internetu („Trolle. Ihre Geschichte von der Mythologie bis zum Internet”).

Snopy siana w świetle ksieżyca. Obraz Theodora Kittelsena (ok. 1900). Snopki mają przypominać wędrujące trolle. Źródło: <a href='https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Theodor_Kittelsen_-_Kornstaur_i_m%C3%A5neskinn,_ca_1900_(Stooks_of_Corn_in_Moonlight).jpg' rel='noopener'>domena publiczna</a>.
Snopy siana w świetle ksieżyca. Obraz Theodora Kittelsena (ok. 1900). Snopki mają przypominać wędrujące trolle. Źródło: domena publiczna.

Bohaterami jutrzejszego wykładu będą właśnie trolle, postacie znane z folkloru skandynawskiego, ale wywodzące się z mitologii nordyckiej. Przypominały one człowieka, jednak różniły się między sobą zarówno wyglądem, jak i charakterem. Najczęściej były to stworzenia brzydkie, stare i złośliwe, a do tego mało inteligentne. Ze starości mogły porastać lasem, zamieszkiwały trudno dostępne miejsca takie jak lasy, jaskinie, a nawet morze. Dzięki temu łatwo było im gromadzić kosztowności (złoto i srebro), słynęły bowiem z chytrości i skąpstwa. Jeżeli już wychodziły ze swych kryjówek, to jedynie nocą, gdyż obawiały się promieni słonecznych, które mogły zamienić w kamienie. Zazwyczaj płatały figle i szkodziły ludziom i zwierzętom, potrafiły też jednak czasem im pomóc. Po raz pierwszy pojawiły się na kartach „Eddy młodszej” Snorrego Sturlusona, islandzkiego historyka i poety żyjącego . Znają je czytelnicy i to nie tylko klasyki literatury światowej. Do królestwa trolli trafił Peer Gynt, czyli główny bohater dramatu Henrika Ibsena, co ilustruje słynny utwór „W grocie Króla Gór” skomponowany przez Edvarda Griega. O trollach pisali również Selma Lagerlöf, Hans Christian Andersen, J. R. R. Tolkien, Terry Pratchett, J. K. Rowling, Andrzej Sapkowski, a także Tove Jansson - trollami są bowiem również Muminki. Wreszcie - trolle spotykamy w wielu grach komputerowych, w tym w Dungeons & Dragons, świecie Warcraft i Warhammer i wielu, wielu innych. Warto zatem poznać dzieje tych zagadkowych, ale popularnych także i dziś stworów.

Szczegóły na stronie wydarzenia na Facebooku.

Gorąco zapraszamy !!!

________________
Ewelina Siemianowska
 (ur. 1981) historyk i archeolog, oba kierunki ukończyła na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Interesuje się wczesnym średniowieczem, w tym zwłaszcza osadnictwem i komunikacją, którym poświęciła szereg artykułów naukowych. Jest redaktorem portalu wczesneśredniowiecze.pl.


Skandynawia
sagi
wydarzenie online
mitologia

Portal prowadzony przez

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

ul. Kostrzewskiego 1, 62-200 Gniezno
t: 61 426 46 41
e: wczesnesredniowiecze@muzeumgniezno.pl

ZAJRZYJ DO NAS

   

Godziny otwarcia

od poniedziałku do niedzieli
od 9.00 do 18.00