Aktualności


Funeralia Lednicko-Gnieźnieńskie. Spotkanie 22

Funeralia Lednicko-Gnieźnieńskie. Spotkanie 22

W dniach 18-19 maja r. w Instytucie Kultury Europejskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Gnieźnie odbędzie się 22 spotkanie z cyklu Funeralia Lednicko-Gnieźnieńskie. Stanowi one kontynuację "Funeraliów Lednickich", które przez 20 lat odbywały się w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Jest to wyjątkowe wydarzenie naukowe, a to ze względu na jego wybitnie interdyscyplinarny charakter „spajający” badania archeologiczne i antropologiczne. 

Systematyczne spotkania archeologiczno-antropologiczne znane jako „Funeralia Lednickie” zostały zapoczątkowane jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku przez prezentację podsumowującą interdyscyplinarne badania na wczesnośredniowiecznym cmentarzysku w Dziekanowicach. Od samego początku prezentowano na nich najnowsze badania, ich wyniki oraz zastosowane metody badawcze, ale również dyskutowano pojawiające się w toku badań problemy. Podczas „Funeraliów Lednickich” dochodziło zatem do bezpośredniej dyskusji archeologów i antropologów, czyli przedstawicieli dwóch dyscyplin naukowych zajmujących człowiekiem, choć w odmienny sposób. Pierwsi z wymienionych koncentrują się bowiem na aspekcie materialnym (humanistycznym) kultury człowieka, drudzy zaś bardziej – co zrozumiałe – na aspekcie biologicznym.

Potrzeba badań interdyscyplinarnych wynika z biokulturowego wymiaru poznania człowieka, który w toku procesów ewolucyjnych uzyskał wyjątkowe i specyficzne cechy biologiczne, psychiczne i kulturowe, odróżniające go od innych gatunków. Takie podejście okazało się atrakcyjne również dla innych badaczy – w corocznych spotkaniach udział brali też historycy, antropologowie kultury, etnografowie, językoznawcy, kulturoznawcy, fizycy, chemicy, biolodzy molekularni, geolodzy, palinolodzy, archeozoolodzy i przedstawiciele szeregu innych dyscyplin. W warsztatach funeralnych brali też udział goście z Ukrainy, Czech, Słowacji, Niemiec, Szwecji, Litwy, Włoch. Do 2017 r. udało się zorganizować 20 tematycznych spotkań, a zaprezentowane podczas nich wystąpienia opublikować w 18 bardzo ciekawych tomach.

Po niewielkiej przerwie w 2020 roku z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Antropologicznego powrócono do realizacji tej imprezy naukowej. Z racji miejsca i trzeciego współorganizatora, którym zostało Instytut Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie, niewielkiej zmianie uległa też nazwa spotkań funeralnych. Nawiązując do tradycji, a jednocześnie wskazując nowe miejsce ich odbywania, Funeralia przybrały nazwę „Funeralia Lednicko-Gnieźnieńskie”. Ze względu na sytuację epidemiologiczną spowodowaną SARS-CoV-2 termin kolejnego spotkania ulegał przesunięciom, ale w końcu odbyło się w dniach 21-22 września 2021 r., o czym informowaliśmy w naszym portalu.

 Kolejne już 22 „Funeralia Lednicko-Gnieźnieńskie” odbędą się w dniach 18-19 maja 2022 r. w Instytucie Kultury Europejskiej w Gnieźnie. W obradach weźmie udział około 80 uczestników prezentujących swoje referaty, postery i dyskutujących na tematy funeralne - niezależnie od epoki, niezależnie od regionu. Wśród nich można będzie można wysłuchać wystąpień dotyczących wczesnego średniowiecza. Dr hab. Marek Florek przedstawi dzieje mieszkańców wczesnośredniowiecznego Sandomierza na podstawie wyników badań archeologicznych prowadzonych na dwóch tutejszych cmentarzyskach.

Dr Dariusz Błaszczyk przybliży możliwości badawcze i poznawcze badań izotopowych w rozwikłaniu tajemnicy wczesnośredniowiecznych grobów w obstawach kamiennych znanych z Mazowsza i Podlasia. Zespół interdyscyplinarny w składzie prof. Zdzisław Bełka, prof. Tomasz Goslar, dr inż. Zdzisław Hensel, prof. Mirosław Makohonienko oraz Anna i Jacek Wrzesińscy, zaprezentuje wyniki wieloaspektowych badań specjalistycznych przeprowadzonych na pochówku kobiety i mężczyzny z nekropoli wczesnośredniowiecznej w Dziekanowicach. Natomiast o elitach plemiennych Jaćwięgów, o których mieliście ostatnio okazję posłuchać w naszym QnA online, i ich wyposażeniu świadczącym o kontaktach ponadregionalnych opowiedzą Iwona Lewoc, Sławomir Miłek, Dawid Rembecki i dr hab. Tomasz Nowakiewicz. Zagadnienie migracji Lachów, którzy według „Powieści minionych lat” zostali przesiedleni nad rzekę Roś przez Jarosława Mądrego w 1031 r. przedstawią z perspektywy archeologicznej i antropologicznej Artem Borysow, dr Marta Kurek i dr Michał Dzik. 

To oczywiście nie wszystkie wystąpienia – z programem oraz z książka abstraktów możecie zapoznać się na stronie wydarzenia na Facebooku. Organizatorami konferencji są Polskie Towarzystwo Antropologiczne, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy i Instytut Kultury Europejskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Gnieźnie. Tegoroczne spotkanie patronatem objął Prezydent Miasta Gniezna - Tomasz Budasz.

UWAGA !!! Konferencja odbywa się tylko w trybie stacjonarnym.

________________
Ewelina Siemianowska
 (ur. 1981) historyk i archeolog, oba kierunki ukończyła na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Interesuje się wczesnym średniowieczem, w tym zwłaszcza osadnictwem i komunikacją, którym poświęciła szereg artykułów naukowych. Jest redaktorem portalu wczesneśredniowiecze.pl.


antropologia fizyczna
archeologia
archeologia środowiskowa
Bałtowie
DNA
Jaćwięgowie
konferencje
kontakty dalekosiężne
Łużyce
Mazowsze
obrządek pogrzebowy
odkrycia
środowisko
życie codzienne

Portal prowadzony przez

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

ul. Kostrzewskiego 1, 62-200 Gniezno
t: 61 426 46 41
e: wczesnesredniowiecze@muzeumgniezno.pl

ZAJRZYJ DO NAS

   

Godziny otwarcia

od poniedziałku do niedzieli
od 9.00 do 18.00