Aktualności
Narracyjna funkcja magii w literaturze staroislandzkiej - wykład online
.jpg)
W czwartek 28 kwietnia 2022 r. o godz. 18.00 prof. Aðalheiður Guðmundsdóttir wygłosi w języku angielskim wykład zatytułowany „Narracyjna funkcja magii w literaturze staroislandzkiej”. Będzie to już szóste wydarzenie online z cyklu „Wiatr z Północy: Spotkania z wikingami” organizowanego przez Instytut Religioznawstwa UJ i Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Seria spotkań „Wiatr z Północy: Spotkania z wikingami” poświęcona jest obyczajom i religiom przedchrześcijańskiej Skandynawii, a jej gośćmi są czołowi polscy skandynawiści. Tym razem wykład wygłosi Aðalheiður Guðmundsdóttir, która jest profesorem średniowiecznej literatury islandzkiej na Uniwersytecie Islandzkim. Jej zainteresowania badawcze skupiają się na literaturze staroislandzkiej, zwłaszcza sagach legendarnych, romansach rycerskich, opowieściach ludowych, balladach i rímur. Inne motywy w jej badaniach to studia nad manuskryptami, historia i narracyjna rola magii, historia tańca w Islandii, gender studies, baśnie ludowe, poezja ludowa, motywy narracyjne (m.in. wilkołaki, berserkowie, zła macocha), kamienie obrazowe i to, co nadprzyrodzone. Za swe osiągnięcia otrzymała w 2016 r. Dag Strömbäck Prize przyznawaną przez Królewską Akademię Gustawa Adolfa w Uppsali.
Czwartkowy wykład będzie dotyczył wyobrażeń na temat magii i czarów (fjölkynngi), jakie można znaleźć w średniowiecznych islandzkich sagach legendarnych (fornaldarsögur) z XIII i XIV w. Nacisk zostanie położony na koncepcje czarów oparte na roli pełnionej przez nie w tekście i ukształtowane przez cel, który przypisali im autorzy oraz na sposób, w jaki funkcjonują w obrębie narracji.
Szczegóły znajdziecie na stronie wydarzenia na Facebooku.
Zapraszamy gorąco !!!
________________
Ewelina Siemianowska (ur. 1981) historyk i archeolog, oba kierunki ukończyła na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Interesuje się wczesnym średniowieczem, w tym zwłaszcza osadnictwem i komunikacją, którym poświęciła szereg artykułów naukowych. Jest redaktorem portalu wczesneśredniowiecze.pl.
Portal prowadzony przez
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnieul. Kostrzewskiego 1, 62-200 Gniezno
t: 61 426 46 41
e: wczesnesredniowiecze@muzeumgniezno.pl