Aktualności


Górne Łużyce 1000 lat temu - wykład online

Górne Łużyce 1000 lat temu - wykład online

W środę 6 kwietnia 2022 r. o godz. 17.00 odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „O archeologii przy kawie” organizowanego przez Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza w Świdnicy. Wykład wygłosi dr Paweł Konczewski, który opowie o o tym co działo się na Górnych Łużycach tysiąc lat temu.

Dr Paweł Konczewski to archeolog zatrudniony w Zakładzie Antropologii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, ale także redaktor naczelny czasopisma Archeologia Żywa, założyciel i właściciel Pracowni Archeologiczno-Konserwatorskiej Antiqua oraz biegły sądowy w dziedzinach archeologia i archeologia sądowa. Jest autorem i współautorem wielu publikacji (w tym podręcznika „ Archeologia sądowa w teorii i praktyce”), uczestnikiem kilku grantów naukowych. 

Od 2019 r. dr Paweł Konczewski bierze udział w realizacji projektu naukowo-edukacyjnego 1000 lat Górnych Łużyc – ludzie, grody, miasta, który jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska – Saksonia 2014-2020. Jego partnerem wiodącym jest Landesamt für Archäologie Sachsen, czyli Urząd Saksonii ds. Archeologii. Celem projektu jest poprawa turystycznej i kulturalnej atrakcyjności tego obszaru oraz jego uczestnictwa w kulturze poprzez wsparcie kulturowego i archeologicznego dziedzictwa i jego skuteczną publiczną prezentację. Badaniom prowadzonym w ramach tego projektu poświęci swoją prelekcję dr Paweł Konczewski.

Przypomnimy, że Górne Łużyce to obecnie region transgraniczny, leżący w ⅔ w Niemczech oraz w ⅓ w Polsce, który pomimo współczesnej przynależności do różnych państw posiada wspólne i bogate dziedzictwo kulturowe. Uczestnicy omawianego projektu zajęli się nie tylko zabytkami architektonicznymi i archeologicznymi, ale również zgromadzoną w muzeach i archiwach wiedzą o historii tego interesującego regionu. Wprawdzie przez wieki Łużyce pozostawały poza główną areną wydarzeń historycznych, a jeśli już, to kojarzy się je najczęściej z podbojami Bolesława Chrobrego (1018 – pokój w Budziszynie). Tymczasem już w VII w. obszar Łużyc wchodził w skład najstarszego państwa zachodniosłowiańskiego utworzonego przez frankijskiego kupca Samona; zaś w IX w. tereny te zostały włączone do Państwa Wielkomorawskiego.

Wykład w formie hybrydowej odbędzie się w siedzibie Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza w Świdnicy oraz na jego kanale w serwisie YouTube

Szczegóły znajdziecie na stronie wydarzenia na fanpage’u Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza w Świdnicy na Facebooku.

Zapraszamy !!!

________________
Ewelina Siemianowska
 (ur. 1981) historyk i archeolog, oba kierunki ukończyła na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Interesuje się wczesnym średniowieczem, w tym zwłaszcza osadnictwem i komunikacją, którym poświęciła szereg artykułów naukowych. Jest redaktorem portalu wczesneśredniowiecze.pl.


archeologia
Słowianie
życie codzienne
Paweł Konczewski
Górne Łużyce

Portal prowadzony przez

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

ul. Kostrzewskiego 1, 62-200 Gniezno
t: 61 426 46 41
e: wczesnesredniowiecze@muzeumgniezno.pl

ZAJRZYJ DO NAS

   

Godziny otwarcia

od poniedziałku do niedzieli
od 9.00 do 18.00