Aktualności
Ruś, Rosja, Moskwa, Moskowia - audycja online
.jpg)
Co wspólnego mają nazwy Ruś i Rosja? Czy Rosja zawłaszczyła Ruś? Jak jej dzieje wykorzystuje się we współczesnej polityce, a zwłaszcza w toczącej się właśnie wojnie na Ukrainie? O tych i wielu innych niezwykle skomplikowanych, a przez to i ciekawych kwestiach, opowiadał na antenie radiowej Dwójki znawca historii Rusi i jej kultury – prof. Dariusz Dąbrowski. Wprawdzie audycja odbyła się późną wieczorową porą w sobotę 12 marca 2022 r., ale wciąż można jej wysłuchać online.
Prof. Dariusz Dąbrowski jest historykiem-mediewistą zatrudnionym na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Specjalizuje się w średniowiecznych dziejach Rusi i jej kultury, jest autorem kilku książek, edycji źródłowych oraz wielu artykułów poświęconych tej tematyce. Gościliśmy go również w jednym z naszych QnA z cyklu „We wczesnym to było”. Ostatnio mieliśmy też przyjemność współpracować z nim podczas przygotowywania wystawy PrzedPolska. Ziemie polskie w czasach plemiennych.
Jednak wiedza i zainteresowania prof. Dariusza Dąbrowskiego zdecydowanie wykraczają poza problematykę średniowieczną, o czym możecie przekonać się słuchając ostatniego odcinka audycji z cyklu Kryzys wieków średnich w radiowej Dwójce. Poruszono w niej m. in. zagadnienie pochodzenia nazw Ruś i Rosja, pojawienia się Moskwy czy dziedzictwa mongolskiego, które odgrywa wciąż niemałą rolę w sposobie sprawowania władzy w dzisiejszej Rosji. W rozmowie nie zapomniano też oczywiście o wikingach, ludach ugrofińskich, ale też tureckich. Nierzadko nawiązywano do wydarzeń rozgrywających się właśnie w Ukrainie. Czy uzasadniona była prośba Nikity Poturajewa, doradcy Wołodymyra Zełenskiego prezydenta Ukrainy, wystosowana w 2019 r. do Rosji, by zmieniła nazwę na Moskowia? Kto komu właściwie ukradł dzieje Rusi – Rosja Ukrainie czy Ukraina Rosji? Odpowiedzi nie mogą być jednoznaczne, ale pozwalają dostrzec jak bardzo współczesna polityka potrafi manipulować przeszłością. Warto posłuchać, by lepiej zrozumieć teraźniejszość.
Link do audycji Kryzys wieków średnich.
Zdecydowanie polecamy !!!
________________
Ewelina Siemianowska (ur. 1981) historyk i archeolog, oba kierunki ukończyła na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Interesuje się wczesnym średniowieczem, w tym zwłaszcza osadnictwem i komunikacją, którym poświęciła szereg artykułów naukowych. Jest redaktorem portalu wczesneśredniowiecze.pl.
Portal prowadzony przez
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnieul. Kostrzewskiego 1, 62-200 Gniezno
t: 61 426 46 41
e: wczesnesredniowiecze@muzeumgniezno.pl