Aktualności


"Rywale rodu Piastów?" - wydarzenie online

"Rywale rodu Piastów?" - wydarzenie online
Pomnik Mieszka I w złotej kaplicy królów polskich w katedrze poznańskiej. Źródło: domena publiczna.


W czwartek 10 lutego 2022 r. o godz. 19.00 zapraszamy na kolejne spotkanie online w ramach popularnonaukowego cyklu KONTEKST organizowanego przez Archeologię Żywą. Jego gościem będzie prof. Andrzej Buko, czyli archeolog, którego pasjonatom wczesnego średniowiecza nie trzeba przedstawiać. Zdradzi on tajemnice błyskawicznego powstania państwa Piastów i postara się odpowiedzieć kto i jak usiłował im w tym przeszkodzić.

Prof. Andrzej Buko to archeolog i mediewista znany doskonale nie tylko naukowcom, ale chyba wszystkim interesującym się polskim wczesnym średniowieczem. Kojarzymy go z niedawnych badań zespołu rezydencjonalnego na Górze Katedralnej w Chełmie, wieży w Stołpiu czy prac na słynnym cmentarzysku w Bodzi. To również ceniony znawca ceramiki wczesnośredniowiecznej – jej samej i badaniom nad nią poświęcił kilkanaście opracowań. Dał poznać się również jako świetny popularyzator – jego książką „Archeologia wczesnośredniowiecznej Polski” w bardzo przystępny sposób przedstawia badania archeologiczne, ich wyniki oraz hipotezy odnoszące się do tego najbardziej tajemniczego, a zarazem najważniejszego w dziejach naszego państwa okresu. Nic zatem dziwnego, że pomimo etykiety „podręcznika akademickiego” doczekała się trzech wydań (!) i stanowi dla wielu główne źródło wiedzy o społecznościach zamieszkujących ziemie polskie w okresie od VI do XIII w. W 2006 r. została również uhonorowana Nagrodą Klio II stopnia w kategorii autorskiej. 

Okazją czwartkowego spotkania jest najnowsza książka autorstwa Andrzeja Buko zatytułowana „Świt państwa polskiego”, której pierwszy nakład rozszedł się w zeszłym roku dosłownie jak świeże bułeczki. Na szczęście Wydawnictwo Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk  stanęło na wysokości zadania i przystąpiło szybko do dodrukowania następnych egzemplarzy. Dodajmy, że w dorocznym plebiscycie organizowanym przez Archeologię Żywą „Świt państwa polskiego” uznany został za najważniejszą publikację 2021 r.

Główną kwestią, której przyjrzy się prof. Andrzej Buko podczas spotkania będzie zagadkowa sieć grodów typu Tornow-Klenica, które odkrywa się w południowej Wielkopolsce i części Dolnego Śląska. Są to m. in. Bonikowo, Klenica, Chobienia, Santok, Popęszyce, Gostyń, Bruszczewo. Wyróżnia je sposób budowy, rozmieszczenie, datowanie, odkrywane w ich obrębie zabytki, co sprawia, że ich mieszkańców można podejrzewać o rywalizację z rodem Piastów. Więcej dowiecie się podczas niewątpliwie ciekawego spotkania, podczas którego macie szansę wygrać egzemplarz „Świtu państwa polskiego” !

Więcej szczegółów na stronie wydarzenia na Facebooku

Gorąco zapraszamy !!!

________________
Ewelina Siemianowska
 (ur. 1981) historyk i archeolog, oba kierunki ukończyła na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Interesuje się wczesnym średniowieczem, w tym zwłaszcza osadnictwem i komunikacją, którym poświęciła szereg artykułów naukowych. Jest redaktorem portalu wczesneśredniowiecze.pl.


Piastowie
archeologia
źródła pisane
wydarzenie online

Portal prowadzony przez

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

ul. Kostrzewskiego 1, 62-200 Gniezno
t: 61 426 46 41
e: wczesnesredniowiecze@muzeumgniezno.pl

ZAJRZYJ DO NAS

   

Godziny otwarcia

od poniedziałku do niedzieli
od 9.00 do 18.00