Aktualności


QnA z dr Martyną Molak "O haplogrupach i paleogenetyce"

QnA z dr Martyną Molak "O haplogrupach i paleogenetyce"

W środę 1 grudnia 2021 r. o godz. 18.00 odbędzie się wyjątkowe spotkanie online w ramach cyklu „We wczesnym to było …”. Gościem QnA będzie dr Martyna Molak, która odpowie na Wasze pytania o haplogrupach i ogólnie o paleogenetyce. Organizatorami są Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, czasopismo Archeologia Żywa, profil Śladami średniowiecza. Patronem medialnym jest portal Historykon.pl.

Dr Martyna Molak uzyskała stopień doktora na podstawie rozprawy zatytułowanej „Evolutionary analysis of ancient DNA sequences” obronionej na Uniwersytecie w Sydney. Obecnie jest pracownikiem Laboratorium Paleogenetyki i Genetyki Konserwatorskiej w Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego (CeNT UW). Specjalizuje się w badaniach nad kopalnym i antycznym DNA, czyli materiałem genetycznym pochodzącym z dawno żyjących organizmów pozyskiwanym z wielu różnych źródeł takich jak np. kości, wytwory skóry czy szczątki zmineralizowane. Ekstrahowanie antycznego DNA (aDNA) to nowe narzędzie analityczne o niezwykłej skuteczności dowodowej, którego nieustanny rozwój śledzą z nadzieją archeolodzy. Liczą oni na to, że dzięki postępowi w naukach przyrodniczych uda się im rozwiązać tajemnice dalszej i bliższej przeszłości, w tym zagadki związane z „rewolucją neolityczną”, opanowaniem Europy przez Indoeuropejczyków, ale też pochodzeniem Słowian, dynastii piastowskiej czy członków drużyn wikińskich.
 
Taką właśnie tematyką zajmuje się nasz gość. Dr Martyna Molak brała udział w badaniach kopalnego DNA ludzkich szczątków z obszaru jeziora Titicaca w Boliwii i z rejonu wulkanu Coropuna w Peru, a także w badaniach nad genomem wikingów, których wynikiem jest stwierdzenie, że okres ich ekspansji związany był z przepływem genów do Skandynawii z południa i wschodu. Studiowała również dzieje zwierząt takich jak niedźwiedź jaskiniowy i błotniak łąkowy, a ponadto problem udomowienia wilka. Tym bardziej spotkanie z nią zapowiada się niezwykle interesująco – możecie pytać nie tylko o wczesne średniowiecze. Co więcej – dr Martyna Molak lubi i potrafi popularyzować skomplikowane zagadnienia związane z paleogenetyką, o czym możecie przekonać się sami zaglądając na jej profilu na Facebooku. 

Spotkaniu będzie towarzyszył konkurs z nagrodami ufundowanymi przez Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Szczegóły znajdziecie na stronie wydarzenia na oficjalnym fanpage’u Muzeum na Facebooku.

Gorąco zapraszamy !!!

 

________________
Ewelina Siemianowska
 (ur. 1981) historyk i archeolog, oba kierunki ukończyła na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Interesuje się wczesnym średniowieczem, w tym zwłaszcza osadnictwem i komunikacją, którym poświęciła szereg artykułów naukowych. Jest redaktorem portalu wczesneśredniowiecze.pl.

 

 


wydarzenie online
paleogenetyka
Martyna Molak

Portal prowadzony przez

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

ul. Kostrzewskiego 1, 62-200 Gniezno
t: 61 426 46 41
e: wczesnesredniowiecze@muzeumgniezno.pl

ZAJRZYJ DO NAS

   

Godziny otwarcia

od poniedziałku do niedzieli
od 9.00 do 18.00