Aktualności
Wykład online prof. Leszka Pawła Słupeckiego

W poniedziałek 29 listopada 2021 r. o godz. 18.00 odbędzie się wykład online pt.: „Od kultu bogini Kybele po Raj Mahometa. Zapożyczone elementy w mitologii i mitografii staroskandynawskiej”, który wygłosi prof. dr hab. Leszek Paweł Słupecki. Będzie to pierwsze wydarzenie z nowego cyklu „Wiatr z Północy: Spotkania z wikingami” organizowanego przez Instytut Religioznawstwa i Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Nowa seria spotkań zatytułowanych „Wiatr z Północy: Spotkania z wikingami” poświęcona będzie obyczajom i religiom przedchrześcijańskiej Skandynawii, a jej gośćmi będą czołowi polscy skandynawiści. Cykl rozpocznie wykład prof. Leszka Pawła Słupeckiego – historyka specjalizującego się w dziejach i archeologii średniowiecza oraz historii religii pogańskich, jednego z pionierów polskich badań skandynawistycznych. Jest on absolwentem Instytutu Historii Uniwersytetu Warszawskiego, stypendystą uniwersytetów w Uppsali, Kopenhadze, Oslo i Reykjavíku. W 1990 r. obronił rozprawę doktorską poświęconą „Organizacji przestrzeni sakralnej u Słowian zachodnich w okresie wczesnego średniowiecza przed przyjęciem chrześcijaństwa” i napisaną pod kierunkiem jednego z najważniejszych postaci polskiej archeologii – Stanisława Tabaczyńskiego.
Z kolei rozprawa habilitacyjna Leszka Pawła Słupeckiego dotyczyła wyroczni i wróżb pogańskich Skandynawów. W studium tym badacz podzielił wróżbiarstwo skandynawskie na "naturalne" (proroctwa, opeiromancja, brekomancja, sejd) oraz "sztuczne" (ornitomancja, hippomancja, kleromancja), a także zgłębił związki wróżbiarstwa z ideą przeznaczenia w religii skandynawskiej. Jest autorem wielu artykułów naukowych oraz książek: „Wilkołactwo”, „Wyrocznie i wróżby pogańskich Skandynawów” oraz „Mitologia skandynawska w epoce wikingów”. Cieszą się one niesłabnącą popularnością, czego dowodzą ich wielokrotne wznowienia. Dodatkowo prof. Leszek Paweł Słupecki znany jest jako utalentowany krasomówca, który swoimi opowieściami o mitologii skandynawskiej potrafi zainteresować dosłownie każdego. Mieliście okazję przekonać się o tym chociażby podczas naszego QnA w lutym 2021 r., a jeśli nie – wciąż macie szansę na oficjalnej stronie tego wydarzenia. Obecnie prof. Leszek Paweł Słupecki jest kierownikiem Pracownii Historii Średniowiecznej i Nordystyki Starszej w Instytucie Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Podczas poniedziałkowego spotkania prof. Leszek Paweł Słupecki opowie o wpływie postaci frygjjskiej bogini Kybele na kształtowanie się wyobrażeń dotyczących bogini Freji. Będzie ono miało charakter mieszany – możecie wziąć w nim udział „stacjonarnie”, tzn. w sali nr 10 Instytutu Religioznawstwa UJ oraz online. Niezbędne informacje znajdziecie na oficjalnej stronie wydarzenia na Facebooku. Co więcej - przewidziane jest także sesja QnA!
Gorąco zapraszamy i z pewnością będziemy Was zawiadamiać o następnych wydarzeniach z tego niezwykle ciekawie zapowiadajacego się cyklu spotkań!
________________
Ewelina Siemianowska (ur. 1981) historyk i archeolog, oba kierunki ukończyła na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Interesuje się wczesnym średniowieczem, w tym zwłaszcza osadnictwem i komunikacją, którym poświęciła szereg artykułów naukowych. Jest redaktorem portalu wczesneśredniowiecze.pl.
Portal prowadzony przez
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnieul. Kostrzewskiego 1, 62-200 Gniezno
t: 61 426 46 41
e: wczesnesredniowiecze@muzeumgniezno.pl