Aktualności
Wykład online "Jaćwież w świetle najnowszych odkryć"
-(1).jpg)
We wtorek 21 września 2021 r. o godz. 17.00 odbędzie się kolejne spotkanie online w ramach cyklu „O archeologii przy kawie", którego tematem będą tym razem Jaćwięgowie. O nowych, również swoich, badaniach nad tym interesującym, ale niezbyt znanym, ludzie opowie dr Marcin Engel. Jego wykład zamknie wystawę „Jaćwingowie - zapomniani wojownicy", która jest prezentowana w Muzeum Archeologicznym Środkowego Nadodrza w Świdnicy od końca lipca 2021 r.
O wystawie czasowej poświęconej jednemu z najbardziej tajemniczych ludów zamieszkujących dawniej, w tym i we wczesnym średniowieczu, obszary objęte granicami współczesnej Polski, informowaliśmy przy okazji jej oficjalnego otwarcia 30 lipca 2021 r. Zachęcaliśmy do jej odwiedzenia Muzeum Archeologicznym Środkowego Nadodrza w Świdnicy i zapoznania się z wynikami najnowszych odkryć archeologicznych w Szurpiłach, Skomacku Wielkim oraz innych, ważnych ośrodkach wczesnośredniowiecznej Jaćwieży, które potwierdzają militarny charakter jej kultury.
Wystawę zamknie wykład „Jaćwież w świetle najnowszych odkryć”, który wygłosi dr Marcin Engel, kustosz w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie. Od 1998 r. prowadzi prace badawcze nad jaćwieskimi ośrodkami grodowymi na Mazurach Wschodnich, a w latach 2006-2007 był kierownikiem badań archeologicznych na terenie zespołu osadniczego w Szurpiłach. W 2013 r. obronił pracę doktorską pt. „Systemy wczesnośredniowiecznego osadnictwa jaćwieskiego w świetle badań ośrodków w Szurpiłach i Konikowie”. Natomiast pod koniec 2020 r. wydał książkę „Jaćwieskie ośrodki grodowe”, o której możecie posłuchać na Youtube.
Zapraszamy serdecznie na wykład dr. Marcina Engela przybliżający niezwykłe ciekawe odkrycia ostatnich lat, które wskazują prawdopodobnie na wikińską genezę Jaćwięgów i tym samym każą mocno przewartościować nasze wyobrażenia na temat tego ludu. W wykładzie możecie uczestniczyć osobiście lub też online – szczegóły znajdziecie na oficjalnej stronie wydarzenia na Facebooku.
________________
Ewelina Siemianowska (ur. 1981) historyk i archeolog, oba kierunki ukończyła na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Interesuje się wczesnym średniowieczem, w tym zwłaszcza osadnictwem i komunikacją, którym poświęciła szereg artykułów naukowych. Jest redaktorem portalu wczesneśredniowiecze.pl.
Portal prowadzony przez
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnieul. Kostrzewskiego 1, 62-200 Gniezno
t: 61 426 46 41
e: wczesnesredniowiecze@muzeumgniezno.pl