Aktualności
Wykład online "Archeozoologia - Zooarcheologia. Co wspólnego ma anatomia z archeologią?"

W środę 16 czerwca 2021 r. o godz. 18.00 dr hab. Aleksander Chrószcz, prof. Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, poprowadzi webinar poświęcony zoologii w archeologii, czyli archeozoologii. Organziatorem wydarzenia jest International Veterinary Students' Association, MO - IVSA Wrocław działające przy Wydziale Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
Archeozoologia to nauka z pogranicza humanistyki i zoologii. Bywa uważana za naukę pomocniczą archeologii, ponieważ zajmuje się badaniem szczątków zwierzęcych odkrytych podczas prac archeologicznych. Do głównych celów poznawczych archeozoologii należy badanie roli i znaczenia zwierząt w rozwoju kulturowym człowieka oraz określenie wpływu człowieka na cechy biologiczne zwierząt udomowionych. Pierwszy z wymienionych aspektów interesuje przede wszystkim archeologa, drugi zaś – zoologa, oba zaś te punkty widzenia – humanistyczny i przyrodniczy - powinny sie wzajemnie uzupełniać.
O meandrach tej współpracy opowie Wam zapewne dr hab. Aleksander Chrószcz, prof. UPWr, pracownik Zakładu Anatomii Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Jest on autorem wielu analiz szczątków kostnych zwierząt pozyskanych podczas wykopalisk prowadzonych na stanowiskach o różnej chronologii, w tym wczesnośredniowiecznej, np. na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu, w Caričin Grad w Serbii czy Istambule w Turcji.
Udział w webinarze możecie wziąć bezpłatnie. Zapisy poprzez formularz udostępniony na stronie wydarzenia na Facebooku.
Zapraszamy serdecznie !!!
________________
Ewelina Siemianowska (ur. 1981) historyk i archeolog, oba kierunki ukończyła na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Interesuje się wczesnym średniowieczem, w tym zwłaszcza osadnictwem i komunikacją, którym poświęciła szereg artykułów naukowych. Jest redaktorem portalu wczesneśredniowiecze.pl.
Portal prowadzony przez
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnieul. Kostrzewskiego 1, 62-200 Gniezno
t: 61 426 46 41
e: wczesnesredniowiecze@muzeumgniezno.pl