Aktualności
Czy odkryto stos pogrzebowy? Kolejny kurhan w Chodliku przebadany
Las w okolicy Chodlika usiany jest licznymi nasypami i niewielkimi wzgórzami. Każdy z nich może być kurhanem i skrywać pochówek sprzed 1000 lat. To ile z nich je zawiera pozostaje jeszcze zagadką, ale archeolodzy badający chodelskie lasy właśnie potwierdzili istnienie kolejnego z nich z nietypowymi śladami.
Kurhany należą do dużego kompleksu wczesnośredniowiecznego, na który składa się grodzisko w Chodliku nad rzeką Chodelką, niedaleko Kazimierza Dolnego, otaczające je osady i cmentarzysko kurhanowe. Dolina rzeki była między VIII a X wiekiem n.e. jednym z najgęściej zaludnionych obszarów Małopolski okresu przedchrześcijańskiego i przed powstaniem państwa Polskiego. Stanowiła najprawdopodobniej ważny punkt na trasie handlowej z Rusi do Wielkopolski i Śląska, a być może dalej do państwa Franków. Zespół archeologów badających cały zespół w ramach Misji Archeologicznej Chodlik dokonał już licznych odkryć na jego terenie, które rozbudowały naszą wiedzę na temat kultury Słowian i ich duchowości.
Do tej pory w wyniku prac prowadzonych na cmentarzysku badacze stwierdzili istnienie czterech kurhanów. Teraz są w stanie potwierdzić piąty. Domniemanych kurhanów jest jednak znacznie więcej. Prawdopodobnie należały do lokalnych elit, o czym świadczą przedmioty o dużym poziomie rzemiosła złożone w dotychczas przebadanych grobach. Nie ma też pewności czy wszystkie kopce pochodzą z wczesnego średniowiecza. W czasie badań nad piątym kurhanem, prawdopodobnie słowiańskim, archeolodzy dotarli do poziomu pochówku odkrywając na wyższych warstwach przepalone kości, choć nie stwierdzono jeszcze czy są ludzkie, czy zwierzęce. Nietypowym znaleziskiem są duże fragmenty spalonych belek sięgających nawet kilku metrów i liczne warstwy popiołu rozprowadzone po nasypie kopca. Być może są to pozostałości stosu pogrzebowego lub jakieś nieznanej konstrukcji kurhanowej. Jest to pierwsze taki obiekt na cmentarzysku w Chodliku.
Wykopaliska potrwają jeszcze do końca sierpnia i mamy nadzieję, że przyniosą kolejne odkrycia, które pozwolą wyjaśnić funkcję konstrukcji. Więcej informacji na temat Chodlika i trwających tam wykopalisk na łamach naszego portalu tutaj i tu. Zachęcamy też do śledzenia profilu Misji Archeologicznej Chodlik na Facebooku.
_______________
Marcin Wieczorek (ur. 1993) poznański historyk i archeolog, a obecnie doktorant na Wydziale Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i pracownik Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Interesuje się wczesnośredniowiecznym Kaukazem, szczególnie kontaktami między tym regionem a Bizancjum miedzy IV a VI w. n.e., oraz początkiem chrześcijaństwa w Gruzji. Prywatnie pasjonat fotografii i astronomii.
Powyższy artykuł jest chroniony przez przepisy prawa autorskiego.
Redakcja wyraża zgodę na kopiowanie i przedrukowywanie tylko całości artykułu pod warunkiem zamieszczenia imienia i nazwiska autora, informacji o nim oraz informacji o źródle (link do wczesneśredniowiecze.pl).
Portal prowadzony przez
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnieul. Kostrzewskiego 1, 62-200 Gniezno
t: 61 426 46 41
e: wczesnesredniowiecze@muzeumgniezno.pl